O ROEE

Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej na obszarze Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (ROEE-LGOM)

Ośrodek powstał w 2016 roku dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Mieści się w malowniczej krajobrazami dolnośląskiej wsi w powiecie lubińskim, gminie Ścinawa, a mianowicie w Dziewinie. Dziewin położony jest na wysokiej skarpie przy starorzeczu Odry w dolinie rzeki i obszarze chronionym Natura Łęgi Odrzańskie otoczone lasem, stanowią idealną oprawę do połączenia zajęć stacjonarnych z praktycznymi zajęciami w terenie. Sama specyfika tego miejsca szczególnie w porze wiosennej oraz letniej sprawia, że chcesz do tego miejsca wielokrotnie powracać.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe „PAŁACYK” w Ścinawie

W roku 2018 powstało Szkolne Schronisko Młodzieżowe “Pałacyk” w Ścinawie, nasze schronisko  jest  komfortowym obiektem o niezwykle wysokim standardzie. „Pałacyk” jest placówką całoroczną, będącą doskonałym miejscem wypoczynku oraz idealną bazą do poznawania uroków Krainy Łęgów Odrzańskich.

         Szkolne Schronisko Młodzieżowe oferuje tanie noclegi w  pokojach: jedno, dwu i wieloosobowych. Jest to idealne miejsce do organizowania wycieczek szkolnych i zielonych szkół. W obiekcie znajduje się kuchnia samoobsługowa z jadalnią oraz sala konferencyjną. Niewątpliwymi atrakcjami pobytu grup zorganizowanych będą zajęcia proekologiczne prowadzone w Regionalnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w niedalekim Dziewinie. Budynek schroniska pełni również funkcje domu pracy twórczej. Planujemy tu m. in. kluby dyskusyjne, wieczory filmowe, wystawy, spotkania z artystami, klimatyczne koncerty. W okolicy „Pałacyku” znajdują się: Centrum Turystyki i Kultury, Basen Miejski „Wodnik”, Port rzeczny, Gotycki Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XV wieku i wiele innych miejsc wartych zobaczenia.

         W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Ścinawie  wykorzystywane są technologie chroniące środowisko naturalne. Zastosowane zostało energooszczędne oświetlenie z  inteligentnym systemem zarządzania regulującym moc oświetlenia w zależności od warunków zewnętrznych i bieżącego zapotrzebowania, co ogranicza nadmierny pobór energii.

W budynku jest winda, a każde pomieszczenie dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem A/3350/829/L.

Cały teren obiektu jest bezpieczny, ogrodzony, z możliwością parkowania.

 

Ponadto przy Ośrodku znajduje się ścieżka edukacyjna obrazująca pracę urządzeń OZE tj. pompa ciepła, farma fotowoltaiczna oraz dwa wiatraki, które demonstracyjnie ukazują zalety odnawialnych źródeł energii ale również zasilają budynek w ciepłą wodę i prąd przez cały rok. Dodatkowo przy obiekcie znajduje się plac zabaw oraz miejsce do grillowania. Celem Ośrodka jest kształtowanie właściwych postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży.

Przedsięwzięcie realizowane w ramach dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *